Terepfutó körkép 2. rész - Skyrunning

Terepfutó körkép 2. rész - Skyrunning

2018.08.28.
Szeptember 13-15-ig rendezik a Skyrunning Világbajnokságot Skóciában, amelyen magyar csapat is képviselteti magát, köztük három Dynafit nagykövettel: Tiricz Irénnel, Szabó Sándorral és Büki Ádámmal. Ennek apropójából folytatjuk cikksorozatunkat a második résszel, amelyben a Skyrunning szakágat mutatjuk be.

Terepfutó körkép 2. rész - Skyrunning

A teljes magyar csapat:

Vertikál: Horváth Timea, Tiricz Irén, Büki Ádám, Németh Csaba, Szabó Sándor, Varga József
Sky: Orosz Anita, Tiricz Irén, Allaga Tamás, Büki Ádám, Németh Csaba
Ultra: Paál Emőke, Szanyi Ágnes, Wermescher Ildikó, Kiss Miklós, Németh Csaba, Pálfy Márton, Szabó Áron

Az előző részt itt olvashatjátok a hegyifutásról. Ebben a részben a Skyrunning-ot mutatjuk be.

„A hegyifutás fajtája, amely során elérik vagy meghaladják a 2000 métert és a teljes távra vetített átlagos emelkedés legalább 6% (Azokban az országokban, ahol a 2000 méter elérése nem lehetséges, ott a 6%-os szabály érvényes) és tartalmaznia kell 30%-os meredekségű részeket is, de a mászási nehézség nem haladhatja meg a  II° grade*-et. Botot, hágóvasat és a kezüket is használhatják a versenyzők, és bizonyos versenyeken kötelező felszerelés lehet a technikai kesztyű vagy egyéb felszerelés.”

A Skyrunning célja, hogy a lehető leggyorsabb idő alatt elérjék a versenyzők a csúcsot egy adott településből indulva.

Nemzetközi szinten az ISF-hez (International Skyrunning Federation) tartozik, amely egy teljesen különálló, független szövetség. Magyarországon az MSTSZ (Magyar Túrasport és Terepfutó Szövetség) ennek a képviselete, azaz az MSTSZ-t illetik a sportággal kapcsolatos jogok. Az ISF 41 tagországgal rendelkezik jelenleg.

Honlapja:

http://www.skyrunning.com/

https://www.mstsz.hu/

 

Az ISF a következő nemzetközi versenyeket rendezi meg:

Világbajnokság

Kontinentális Bajnokságok: Európabajnokság, Ázsiai Bajnokság, Amerikai Bajnokság, Oceániai Bajnokság

Ifjúsági Világbajnokság

Migu Run Skyrunning World Series - Világkupa sorozat (2004 óta)

Vertical Kilometer World Circuit (2017 óta)

Vertical World Circuit (2009 óta)

Országos Bajnokság (A hazai szövetségek felelnek a rendezésért)

Országos kupasorozat

Skygames

A Világbajnokságot és a Kontinentális Bajnokságokat két évente rendezik. Páros években Világbajnokságot, páratlanban Kontinentális Bajnokságokat (Európa, Amerika, Ázsia, Óceánia). Ezeken az eseményeken három táv közül lehet választani: Ultra, Sky, Vertical. Megengedett akár mindhárom versenyszámban is rajthoz állni ugyanannak a versenyzőnek. (Kivéve az Óciániai Bajnokságot, ahol csak Sky versenyszámot rendeznek.) Az első Világbajnokságot 1998-ban rendezték, igaz akkor a nemzetközi szövetséget még FSA-nak (Federation for Sport at Altitude) hívták. 2008-tól létezik jelenlegi nevén a nemzetközi szövetség.

A Világbajnokságot egy helyszínen rendezik 3 távval. Csak olyan verseny rendezhet, aki már rendezett legalább egyszer korábban. A Kontinentális Bajnokságokon a különböző versenyszámokat (Sky, Vertical, Ultra) rendezhetik különböző országokban. Skygamest 4 évente rendeznek az Olimpia évében. (Skygamest korábban nem rendeztek és valószínűleg 2020-ban sem lesz, tehát ez valószínűleg egy hosszú távú elhatározás.) 

Az Ifjúsági Világbajnokságot 2016 óta rendezik. Három kategóriát különböztetnek meg: „A” (16-17 évesek), „B” (18-20 évesek), „U23 (21-23 évesek) A versenyzők Sky és Vertical versenyszámokban mérik össze tudásukat, és végül a két verseny kombinált eredményét is értékelik. A nemzeti szövetségek maximum 4 főt nevezhetnek kategóriánként, illetve a teljes csapat nem állhat több, mint 18 főből.

A World Series, több versenyből álló sorozat, ahol korábban 4 („Sky Classic”, „Sky Ultra”, „Sky Extreme”, „Vertical”), 2018 óta 2 („Sky Classic” és „Sky Extra") versenyszámot különböztetünk meg. A Vertikál kikerült a sorozatból és az Ultrát és az Extrémet összevonták, így keletkezett az Extra. Ezek némileg eltérnek a hagyományos versenyszámoktól. A Sky 22 és 50 kilométer közé esik (7,5%-os átlagos emelkedéssel), illetve az Extra 50 és 75 kilométer közé esik (6,5%-os átlagos emelkedéssel). A versenyzőknek Sky versenyszámban legalább 3, Extra versenyszámban legalább 2 versenyen kell részt venniük, hogy beleszámítsanak a végső elszámolásba. Az összetett eredményekbe való bekerüléshez legalább 4 versenyen kell részt venni. (Versenyszámonként legalább 1 versenyen)

A versenysorozat helyezettjei pénzdíj jutalomban részesülnek:

Helyezés

Sky Classic

Sky Extra

Összetett

1

5,000 EUR

5,000 EUR

10,000 EUR

2

2,500 EUR

2,500 EUR

3,000 EUR

3

1,500 EUR

1,500 EUR

2,000 EUR

Összesen

9,000 EUR

9,000 EUR

15,000 EUR

A Vertikál versenyszámnak két sorozata létezik: Vertical Kilometer World Circuit (Több, mint 1000 méter szintemelkedés, kevesebb, mint 5 kilométeren) és a Vertical World Circuit. (torony és felhőkarcolók futása)

Vertical Kilometer World Circuit szintén pénzdíjas:

Helyezés

Férfi és női

1

2,500 EUR

2

1,500 EUR

3

1,000 EUR

Összesen

5,000 EUR      

Az első Vertikál Kilométert 1994-ben rendezték. A versenysorozatban való részvételhez legalább 4 versenyen rajthoz kell állni, amiből legalább egy úgynevezett „Bonus VK” (Ezek 50%-kal több pontot adnak) kell, hogy legyen.

A Vertical World Circuit toronyfutóversenyek sorozata. Minimum 7, maximum 10 versenyt rendeznek egy évben, legalább 5 különböző országban. 7-8 verseny esetén a legjobb 4 eredmény számít. 9 vagy több verseny esetén a legjobb 5 eredmény számít bele a pontszámításba. 3 verseny +25% pontot ad, míg a "Grand Finale" +50%-ot. A pontszámításba maximum két +25%-os verseny eredménye számíthat. A szezon végén 106.000 hongkongi dollárt osztanak szét a helyezettek között. (1. helyezés: 31.800, 2. helyezés: 13.600, 3. helyezés: 7.600)

Jelenleg 11 ország rendelkezik saját nemzeti sorozattal: Kína, Franciaország, Görögország, Iberica (Spanyolország, Andorra, Portugália), Olaszország, Japán, Lengyelország, Svájc, USA.

Versenytávok:

Sky (20 és 49 kilométer között, minimum 1300 méter szintemelkedéssel)
Ultra (50 és 99 kilométer között, minimum 3200 méter szintemelkedéssel vagy a maximum célidő 16 óra alatt)
Vertical (maximum 5 kilométer, végig felfelé, minimum 20%-os átlagos emelkedéssel és néhány helyen 33%-t meghaladó emelkedéssel)
Skyspeed (100 méter vagy több szintemelkedés, több, mint 33%-os emelkedés mellett)
Skyscraper racing/Vertical running (45% feletti meredekség, lépcsőkön zárt helyen vagy a szabadban)
Skybike (Duatlon - Kerékpár vagy MTB verseny + Vertikál kilométer vagy Skyrunning verseny)
Skyraid (Hosszútávú csapatverseny, amely több sportág kombinációjaként, mint például kerékpározás, síelés, hegymászás jön létre.)

A teljes versenytávnak maximum 15%-a mehet aszfaltos borítású úton. Azokban az országokban, ahol nem elérhető a 2000 méteres magassát, ott a minimum átlagos meredekségnek el kell érnie a 6%-ot és érintenie kell a legmagasabb pontot.

Címek:

Skyrace (Legalább 20 kilométer és minimum 1300 méter szintemelkedés)
Skymarathon (Legalább 30 kilométer, minimum 2000 méter szintemelkedéssel vagy a 4000 méteres magasság elérésével. Győztes idő maximum 5 óra.)
Utra Skymarathon (50 és 99 kilométer között, legalább 3200 méter szintemelkedés)
Vertical Kilometer (1000 méter szintemelkedés, maximum 5 kilométeren - Dupla vagy tripla Vertikál Kilométer is létezhet 1000-2000/2000-3000 méter szintemelkedés)

Az egyes versenyek szabályzása mellett szükséges lehet nadrág, kesztyű, futózsák, sisak, napszemüveg, fejlámpa, és egyéb felszerelések használata a pálya és az időjárás függvényében. SKY és ULTRA távokon szélálló dzseki (vagy izofólia), terepfutócipő és zokni használata kötelező.

A bot használatának engedélyezésről az adott verseny rendezői dönthetnek. Akár a teljes távon vagy csak egy meghatározott szakaszon is engedélyezhetik, de akár tilthatják is. Síbot használata esetén a bot hegyét védeni kell.

Javasolt 5 kilométerenként vagy 500 méter szintemelkedés megtétele után frissítőpontok biztosítása. (Amelyik hamarabb teljesül) Legalább egy frissítőponton kötelező élelmet biztosítani féltávnál, illetve a célterület közelében ételt és italt biztostani.

Segítők csak a frissítőpontot megelőző és követő 100 méteren nyújthatnak segítséget a versenyzőnek.

A versenyeket úgynevezett Briefing előzi meg, mely során ismertetik a várható időjárást, a pályát (frissítőpontok, nehezebb részek), a kötelező felszerelést, a pontok zárását, az időrendet, a szolgáltatásokat. (ruhatár, öltöző, zuhanyzó).

Az egyéni eredmények pontozása:

Az első helyezettől kezdve 100-88-78-72-68-66-64-62-60-58-56-54-52-50 pontot kapnak a versenyzők, egészen a 40. helyezéseig 2 pontonként csökkentve a férfiak és a nők is.
A nemzeti rangsorban ezek a pontok adódnak össze a legjobb 4 versenyző eredménye alapján (legalább egy versenyző nemenként)

Legjobb magyar eredmények:

2013. Skyrunning Európabajnokság
Németh Csaba 3. (Ultra)
Wermescher Ildikó 6. (Ultra)
Kiss Miklós 9. (Ultra)

2018. Skyrunning Ifjúsági Világbajnokság
Németh Luca 3. (Sky, Vertikál, Kombinált)

Cikksorozatunk 3. részében a terep ultrafutást mutatjuk be.

További cikkek:

Túra
Bringától a Mátrabérc Trail-ig
2023.04.29.
Hogyan is alakult a szikrától a teljesítésig?! ...
Túra
Dynafit Sky 6 futómellény - teszt
2022.09.14.
Egyik kedves vevőnk megosztotta tapasztalatait a Dynafit új kiadású futómellénnyel, a Sky 6-tal. Vizi Viki élményeit olvashatjátok. ...
Túra
Dynafit Elevation GTX héjkabát - téli teszt
2021.02.15.
Egy kedves, Bakonyban élő barátunk fogalmazta meg gondolatait a Dynafit Elevation héjkabáttal elkövetett első, téli terepfutása kapcsán. ...
SpiderClub Airborne